Wjazd na teren ogrodu
 
Udogodnieniem dla niepełnosprawnych działkowców jest umożliwienie im wjazdu na teren ogrodu pojazdem mechanicznym. Jest to uregulowane w § 135 regulaminu ROD. W myśl tego przepisu osoby niepełnosprawne ruchowo mają prawo wjazdu na teren ogrodu pojazdem mechanicznym, którym dojeżdżają do działki. Prawo wjazdu mają także pojazdy dowożące te osoby do działki. Celem tego przepisu jest dotarcie na działkę osobom, które nie mogą tego uczynić samodzielnie. Skorzystać z niego mogą wyłącznie osoby, których niepełnosprawność została potwierdzona odpowiednim orzeczeniem lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wydanym w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721) mające jednocześnie trudności w samodzielnym poruszaniu się, co wynika z § 135 ust. 4 regulaminu ROD.
Jeżeli działkowiec spełnia powyższe warunki, formalności związane z umożliwieniem wjazdu na teren ogrodu należy dopełnić w zarządzie ogrodu.
Należy również podkreślić, że działkowiec niepełnosprawny ruchowo nie może stawiać swojego pojazdu na drodze ogrodowej, gdyż mogłoby to utrudniać ruch na terenie rodzinnego ogrodu działkowego. Dlatego też mogą parkować swoje pojazdy na terenie działki, o ile wyposażą ją w miejsce postojowe.
Warto dodać, że wyjątkowo z prawa do wjazdu na teren ogrodu pojazdem mechanicznym czasowo mogą skorzystać również osoby, które chociaż nie mają orzeczonej niepełnosprawności, w sposób widoczny mają trudności z poruszaniem się i nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do działki. Chodzi tu o osoby po poważnych urazach czy wypadkach na czas powrotu do sprawności.